Екологічна


 Хочеться згадати слова Н. Вінера: 
«Ми так радикально змінили середовище, що тепер для того, щоб існувати в цьому середовищі, ми повинні змінити себе».
Ми не можемо уявити наше життя без полімерів. Але треба пам'ятати, що полімери не піддаються руйнуванню під впливом повітря або води. Усі ми користуємося поліетиленовими пакетами. Та, як виявилося, вони є дуже небезпечними для природи. Головна властивість полімерів — міцність, яка одночасно є їх недоліком. Як відомо, усі вироби рано чи пізно виходять із ладу, але для того, щоб полімери зруйнувалися, необхідно прикласти немало зусиль. Існує декілька способів утилізації полімерних відходів: спалювання, захоронення, відправка на смітник. Та, на жаль, ці варіанти тільки погіршують і без того тяжкий стан довкілля. При захороненні та на смітнику поліетиленові плівки розкладаються протягом 400 років. При цьому вони утворюють ряд токсичних відходів. При спалюванні поліетиленових плівок в атмосферу виділяються шкідливі речовини. Експерти говорять, що кожного року у світі використовується та викидається від 500 до 1 трилліона поліетиленових пакетів. У зв'язку з цим екологи вже давно говорять про те, що від використання поліетилену потрібно відмовитися, у про­тилежному випадку наші населені пункти потонуть від сміття, яке не розкладається роками. Дуже прикро буває, коли ми знаходимо на колись чудовому місці в лісі бляшанки, пляшки, обривки поліетилену. Щоб полімери були перероблені природними силами, повинні минути тисячоріччя, а частина з них узагалі не може бути включена до біологічного колообігу. Тому важливе завдання стоїть перед хіміками — створення таких полімерів, які можуть бути зруйновані мікроорганізмами.
— Як же впливають поліетиленові вироби на здоров'я?
Поліетилен дуже небезпечний для здоров'я. У наш час його виробляють із нафти, отримуючи тверді та м'які види. Із м'якого поліетилену виготовляють оболонки для ковбаси та інші харчові упаковки. Таким чином, шкідливі речовини, шо містяться в полімері, разом із продуктами харчування потрапляють до організму. У деяких зарубіжних країнах (Японія, Аргентина, Франція) вирішили відмовитися від поліетиленових пакетів, замінивши їх паперовими аналогами.
— Як же бути з пластиковим посудом?
 Окрім поліетилену, медики та хіміки вважають дуже небезпечним пластиковий посуд, особливо пляшки. Вони вивчили хімічний склад цього посуду й установили, що в ньому містяться полістирол, поліпропілен і смоли. Не можна використовувати пластиковий посуд для вживання гарячих напоїв, тому що при їх нагріванні виділяються токсичні речовини, які поступово накопичуються в печінці та нирках. Але наука не стоїть на місці, і вчені вже придумали, як замінити пластикові матеріали на більш безпечні, виготовлені із природних матеріалів — целюлози, поліпептидів


Нашу епоху називають «віком полімерів». І це не випадково. Важко назвати хоч би одну галузь знань сучасної науки, техніки, виробництва чи побуту, у якій вони б не використовувалися. Але з широким використанням полімерів виникла нова актуальна проблема: куди подіти використані й непридатні вироби з полімерних матеріалів, адже на відміну від клітковини і білків, вони не гниють і не споживаються мікроорганізмами. Уже зараз у світовому океані плавають мільйони поліетиленових пляшок. Якщо таке засмічення океану триватиме й далі, то в недалекому майбутньому для морських суден треба буде прокладати шлях за допомогою спеціальних тральників.
Захаращення світового океану пластмасовою тарою стало однією з причин вимирання велетенських морських черепах, основною їжею яких є медузи. Виявилося, що черепахи помилково вважають медузами напівпрозорі у воді поліетиленові пакити і ковтають їх. Так, при розтині однієї із загиблих черепах у її шлунку знайшли аж ….15 поліетиленових пакетів.
Японські хіміки розробили спосіб переробки відходів поліетилену на пальне. Для цього використані поліетиленові вироби – тару, труби, плівку, електроізоляцію тощо розплавляють, додають порошкоподібного нікелю, утворену суміш нагрівають при 500С. При цьому відбувається каталітичний крекінг. У результаті утворюється суміш газоподібних і рідких вуглеводнів (бензин, гас).
Відомо, що більшу частину сміття, яке забруднює Землю, складають пластмаси, а обсяги відходів із полімерів в Україні за останні 10 років подвоїлись. Це становить небезпеку для людського організму і довкілля.

Загрозу від виробів із пластмас уже почали помічати. Наприклад, у ряді країн Європи відмовляються від упаковки молочних продуктів у пластиково-картонних пакетах і віддають перевагу скляній тарі. У Китаї взагалі заборонили виробництво тонких поліетиленових пакетів і їх використання.
Але в той же час пластмаси - один із видатних винаходів людства. Саме вони належать до найважливіших сучасних матеріалів. Важко уявити собі галузь виробництва, де б не використовувалися ті чи інші пластмаси: вони незамінні в сільському господарстві, техніці, побуті. Це зумовлено тим, що ці матеріали мають властивості, завдяки яким їх використання є економічно вигідним.
Запрошую Вас на Золоті розсипи смітників
І на завершення кілька порад




Немає коментарів:

Дописати коментар